Obilježavanje Dana njemačkog jezika

Autor: ANA LIPOŠĆAK, 9. 5. 2022.

U petak, 29. travnja u našoj je školi obilježen Dan njemačkog jezika. U ovoj aktivnosti koja je trajala od 09.00 – 19.00 sati sudjelovao je veliki broj učenika, učitelja i roditelja koji su s velikim interesom i veseljem prilazili promotivnom štandu postavljenom u holu škole. Materijale za ovo događanje osigurali su KDV-Društvo učitelja i profesora njemačkog jezika, Školska knjiga Zagreb, Njemačko Veleposlanstvo Zagreb, te Goethe Institut Kroatien, a dio promotivnih materijala (magnete, straničnike…) izradili su i naši Mali poduzetnici  i učenici koji su uključeni u izbornu nastavu njemačkog jezika tako da je svaki učenik imao priliku dobiti zanimljivi poklon.

Događanje je uljepšala izložba učeničkih radova na temu „Zemlje i gradovi njemačkog govornog područja“ koju su učenici sa zanimanjem razgledavali, a Photo Booth sa VW motivom privukao je pažnju i malih i velikih pa je bilo puno razigranih fotografija i smijeha, te smo svi skupa uživali u veselju i druženju što je nakon dužeg perioda online nastave i različitih aktivnosti putem ekrana svima bilo osvježenje. U organizaciji ovog događanja sudjelovale su učiteljice njemačkog jezika: Branka Marcelić Panjak, Nada Nekić, Ana Bralić, Marijana Vrkić i Martina Bujić.

Cilj aktivnosti bio je potaknuti i motivirati učenike na učenje njemačkog jezika te istaknuti njegovu važnost i prednosti učenja.  Kroz anonimnu anketu koju su učenici popunjavali na promotivnom štandu saznali smo zanimljiva razmišljanja učenika koja će nam biti korisna u daljnjem radu u izbornoj nastavi njemačkog jezika.

Prednosti učenja njemačkog jezika

• Komuniciranje na stranom jeziku prema europskim je standardima jedna od osam ključnih kompetencija
  • Uz dobro poznavanje materinskog jezika, znanje još dvaju europskih jezika smatra se osnovnom pretpostavkom uspjeha građana Europe
  • Nakon sveprisutnog engleskog, dobrim poznavanjem njemačkog jezika otvaraju se veće mogućnosti zapošljavanja, stjecanja novih iskustava i znanja u međunarodnom okruženju
  • Povezanost Hrvatske i zemalja njemačkog govornog područja naglašena je u svim područjima

Posebnosti učenja njemačkog jezika

• Ovladavanje složenim strukturama tijekom ranog predškolskog uzrasta kroz situacijsko usvajanje jezika ili tijekom školskog učenja kroz komunikacijske situacije
  • Lakše učenje jezika u mlađoj dobi te mogućnost učenja većeg broja jezika tijekom cjelokupnog školovanja
  • Odlična je podloga za osviješteni pristup materinskom i drugim stranim jezicima
  • Mogućnost uspoređivanja (njemački-engleski, germanizmi u hrvatskom jeziku)
  • Kreativni pristup u poučavanju njemačkog jezika prilagođen dobi i interesima djece (specijalizirani studijski programi i moderne metode poučavanja)

Programi usavršavanja, stipendiranja i razmjena

• Veliki je broj vrhunskih visokoškolskih ustanova i istraživačkih instituta nalazi se u zemljama njemačkog govornog područja

Gospodarska suradnja

• U Hrvatskoj djeluju brojna trgovačka društva iz zemalja njemačkog govornog područja
  • Hrvatski gospodarstvenici vrlo uspješno surađuju s kupcima iz zemalja njemačkog govornog područja
  • Kvaliteta hrvatske turističke ponude uvelike ovisi o znanju njemačkog jezika jer su za vrijeme turističke sezone naši najbrojniji gosti upravo turisti iz Njemačke i Austrije

Razumijevanje ljudi, običaja i kultura

• Njemački jezik omogućuje upoznavanje načina života, navika i tradicije kultura njemačkog govornog područja
  • Nepoznavanje kulturnih specifičnosti može dovesti do poteškoća u osobnim i poslovnim kontaktima
  • Treba istaknuti i vrijednost upoznavanja umjetničkih i znanstvenih postignuća u izvornom obliku kao i povezivanje s jezikom i kulturom kroz umjetnost i sport

Link za fotogaleriju:

Osnovna škola Šime Budinića Zadar - Foto-galerija (skole.hr)

Autor: Nada Nekić

Popis udžbenika za školsku godinu 2021./2022.

Napomena: Grad financira sve druge obrazovne materijale osim kutije za tehničku kulturu (Profil Klett) i likovne mape.

« Srpanj 2022 »