Ero s onoga svijeta

Autor: Jadranka Dunatov, 7. 11. 2019.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige učenici četvrtog razreda OŠ Šime Budinića, sa svojom učiteljicom Jadrankom Dunatov, ostvarili su izvanučioničku  nastavu. Posjetili su Gradsku knjižnicu Zadar, mjesto promoviranja cjeloživotnog učenja. U multimedijalnoj dvorani gradske knjižnice, pod stručnim mentorstvom knjižničarke Dajane Brunac, sudjelovali su u radionici na temu Ritam glazbe. Učenici su na osebujan način upoznali put od narodne priče Ero s onoga svijeta, preko slikovnice, do libreta i opere.

Aktivno sudjelujući u radionici učenici su saznali  kako je narod priču Ero s onoga svijeta usmenom predajom stvarao dugi niz godina i stoljeća. Mnogi skupljači narodnog blaga slušali su, skupljali i bilježili usmene predaje. Tako danas imamo zapisanog Eru s onoga svijeta u različitim književnim izražajima. Pozorno smo poslušali slikovnicu Ero s onoga svijeta, zanimljivu priču o  snalažljivom kmetu Eri koji svojom snalažljivošću i hrabrošću uspijeva prevariti dvoje Turčina i pritom dobro zaraditi, izbjeći kaznu i ostati živ. Uslijedilo je slušanje i gledanje  Završnog kola iz opere Ero s onoga svijeta, najpoznatije hrvatske opere koja je dosad prevedena na 13 svjetskih jezika, a izvedena na svim kontinentima. Gledali smo  izvedbe na različitim pozornicama u koncertnim dvoranama te kazalištu na otvorenom. Posebno iznenađenje bila je izvedba opere u Zračnoj luci Franjo Tuđman u Zagrebu, potaknuvši četvrtaše da plesom, pokretom i pljeskom ispune multimedijalnu dvoranu, te se i sami uključe u zagrebački happening.

Put od narodne priče „Ero s onoga svijeta“ preko slikovnice do libreta i opere, učenici 4.d razreda s učiteljicom Jadrankom Dunatov sudjelovali na radionici s temom Ritam glazbe

« Studeni 2020 »