DAN AFRIKE – projekt Škole za Afriku

Autor: ANA LIPOŠĆAK, 3. 6. 2022.

25. svibnja u našoj školi obilježili smo Dan Afrike nizom projektnih aktivnosti. Kroz predavanja, video materijale, digitalne interaktivne igre i kvizove učenici su se još bolje upoznali sa teškim životom djece na Madagaskaru. U organizaciji voditeljice projekta Marine Šimičev, sudjelovale su i učiteljice Ivanka Biskup, Marinela Ivković i Nada Nekić koje su u svojim razredima ostvarile navedene projektne aktivnosti. Kako su učenici zainteresirano sudjelovali u projektnom danu pogledajte u fotogaleriji.

Toga datuma 1963. počelo je udruživanje afričkih zemalja koje je dovelo do osnivanja Afričke unije s ciljem osiguravanja dobrobiti svih naroda Afrike. Škola, klupa, bilježnica, učitelj ili učiteljica još su uvijek samo san za više od 38 milijuna afričke djece. Bez obrazovanja ta djeca gube priliku da ostvare svoje potencijale, izađu iz siromaštva i izgrade bolju budućnost za sebe, svoje obitelji i zajednice. Siromaštvo, nedostatak sigurnih školskih objekata, udaljenost škola te diskriminatorna uvjerenja društva prepreke su prema obrazovanju preko kojih ova djeca ne mogu preći. Madagaskar je jedna od najsiromašnijih zemalja Afrike kojoj je potrebna pomoć u zaštiti i ostvarivanju prava na obrazovanje djece. Stopa pohađanja nastave izrazito je niska, učitelji nisu dovoljno educirani da bi kvalitetno poučavali djecu,a klimatske promjene uzrokuju sve češće prirodne katastrofe koje uništavaju škole i domove djece.

U prilogu pogledajte više o uvjetima života na Madagaskaru.

Popis udžbenika za školsku godinu 2021./2022.

Napomena: Grad financira sve druge obrazovne materijale osim kutije za tehničku kulturu (Profil Klett) i likovne mape.

« Srpanj 2022 »