Svjetski dan močvarnih staništa

Učenici naše eko škole sudjelovali su u izradi plakata i prezentacija, te na taj način obilježili Svjetski dan močvarnih staništa.

Održana je i izložba u Narodnom muzeju grada Zadra pod nazivom „ Močvarna razglednica“

Svjetski dan močvarnih staništa obilježava se 2. veljače jer je na taj dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru potpisana Konvencija o močvarama od međunarodne važnosti, naročito kao staništa ptica močvarica.

Konvencija obvezuje svaku zemlju potpisnicu, a to je i Hrvatska, na opće očuvanje močvara na vlastitom teritoriju i predstavlja okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i održivom korištenju močvarnih staništa.

Ramsarsko područje je močvarno stanište, osobito važno kao stanište ptica, bez kojeg zaštita prirode na globalnoj razini ne bi bila moguća. Hrvatska ima pet takvih ramsarskih područja: parkove prirode Kopački rit, Lonjsko polje i Vransko jezero, planirani park prirode - Delta Neretve te ornitološki rezervat ribnjaci Crna Mlaka.

Svjetski dan zaštite ozonskog omotača

16.9.- svjetski dan zaštite ozonskog omotača, prigodno smo obilježili  u našoj Eko školi. Učenici 5.b razreda su pogledali edukativni crtani film Ozzy ozone i naučili što je to ozonski omotač, čemu služi, kako ga se uništava i kako ga zaštititi. Sa svojom razrednicom Biljanom Agić pobliže su se upoznali sa opasnostima od štetnog UV zračenja i naučili kako se zaštititi. Nakon toga su prigodnim lecima i posterima ukrasili pano te napravili svoj vlastiti pozdrav ozonu na ploči.

Dm zelena turneja - eko taxi

EKO GRUPA OBILJEŽILA MEĐUNARODNI DAN PROMATRANJA PTICA

U subotu, 2. listopada 2011., u Parku prirode Vransko jezero obilježen je Međunarodni dan promatranja ptica. Članovi eko grupe OŠ Šime Budinića i profesorica Biljana Agić posjetili su Vransko jezero i sudjelovali u ovoj međunarodnoj akciji.

Akcija promatranja ptica provedena je na razini cijele Hrvatske i rezultate možete pogledati ovdje: http://www.ptice.hr/eurobirdwatch2011_rezultati.htm

Članovi eko grupe naše škole  koji su došli u Ornitološki rezervat na Ornitološku postaju priključili su se volonterima Hrvatskog ornitološkog društva u sklopu ljetnog prstenovačkog kampa. Vidjeli su način na koji ornitolozi prstenuju ptice i saznali su sve što ih je zanimalo o seobi ptica.

Zatim su s vrha promatračnice promatrali ptice na jezeru uz pomoć dalekozora i teleskopa. Od djelatnika parka saznali su puno o ptičjem svijetu Vranskog jezera i iznimnoj važnosti zaštite ptica i njihovih staništa.
Po reakcijama učenika koji su proveli predivan dan u prirodi možemo zaključiti da su bili oduševljeni viđenim i da će nam se pridružiti i slijedeći put u još većem broju.

Odbor eko- škole čine:

• Ravnatelj : Ivan Čular, prof.
  • Nastavnici:
    • Biljana Agić, prof.  školski koordinator
    • Anita Mustać, prof.
    • Boris Banić, prof
    • Suzan Šoša, prof
    • Dolores Nanić
  • Učenici: Ena Savić, Zara Škibola
  • Predstavnici nepredavačkog osoblja škole
    • Josip Debak, školski majstor
    • Nada Vicković, čistačica
  • Predstavnici lokalne zajednice
    • Đani Bunja, dožupan
    • Ivana Perić- Zrilić, Gradska uprava Zadar
  • Predstavnici javnih poduzeća
    • Čistoća Zadar, Vesna Đili
    • Vrtni centar Kiwiko, Ana Baričić
    • Nasadi Zadar, Dora Maštrović- Pavičić
  • Predstavnici Udruge za očuvanje bioraznolikosti ˝Aurelia˝
    • Ivana Zubak, dipl. ing. biol.

Plan djelovanja

Plan i program rada u provođenju eko- projekta i obrazovanja za okoliš provodit će se kroz temu:

VODA

Škola je za prioritet odabrala štednju  vode i zaštitu vodenih staništa.

Predviđeni projekti:

• Mjesečno očitavanje potrošnje vode pomoću vodomjera škole, izračun potrošnje po učeniku u mjernim jedinicama i kunama, te tendencija k smanjenju potrošnje
  • Provođenje tema o zaštiti vode na satu razrednika svakog razrednog odjela  štednja vode u svijetu, voda u književnosti, štednja vode u sanitarnim prostorima, izreke o vodi i sl.)
  • Formiranje stalnog i promjenjivog panoa na temu voda i eko- škola
  • Provođenje istraživanja o stanju pojedinih zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta na području grada Zadra i Zadrske županije.
  • Sudjelovanje u akcijama Udruge Aurelia : Očuvanje bioraznolikosti kroz edukaciju
  • Prisustvovanje predavanjima i prezentacijama na temu voda, koje se održavaju u lokalnoj zajednici, knjižnici i sl.
  • Zamjena sanitarija u školi onim ekološki prihvatljivijim (pisoari i umivaonici na senzor)
  • Izrada reportaže na temu ˝Voda˝ u školskom listu ˝Čehuljica˝
  • Ozelenjavanje i uređenje školskih prostora i okoliša škole
  • Postavljanje akvarija u predvorje škole
  • Uređenje zimskog vrta u školi
  • Sudjelovanje u ekološkom kvizu ˝Lijepa naša˝
  • Prigodno obilježavanje značajnih datuma: Dan planete Zemlje, Svjetski dan voda, Dan zaštite močvarnih staništa, Svjetski dan bioraznolikosti i sl.

Eko patrola

• Filip Korona