Naš školski časopis dospio je među petnaest najboljih osnovnoškolskih listova u Hrvatskoj

PUSTOLOVINA ZVANA LIDRANO

Naš školski časopis Čehuljica osigurao si je mjesto na ovogodišnjoj državnoj Smotri LiDraNo. Učenica 8.d razreda i urednica šesnaestog broja Lota Festini, to jest moja malenkost, zajedno sa svojom mentoricom, profesoricom Silvanom Rados, dobila je priliku posjetiti predivni Šibenik na tri dana, s obzirom da je takozvani 'Krešimirov grad' domaćin smotre.

Pravilo je da se samo jedan učenik smije pridružiti svom mentoru na putovanju, ali to je pomalo nepravedno. Školski list ne stvara samo jedna osoba, stoga smo profesorica i ja odlučile da će s nama ići još jedna mlada novinarka, Andjela Karavanić.

Putovanje gotovo nismo ni osjetili, a tada smo stigli u hotel Jure, koji se nalazi unutar kompleksa Solaris. Svi učenici smjestili su se u svoje sobe, a Andjela i ja svoju smo podijelile s dvjema novinarkama iz OŠ Šimuna Kožičića Benje. Prvog dana, 23. ožujka, prisustvovale smo i svečanom otvorenju smotre. Šibenčani su zaista pokazali gostoprimstvo i svih nas opustili i zabavili maštovitom priredbom.

Kada je noć, tijekom koje mnogi nisu spavali, završila, pojavilo se uzbuđenje. Naime, nakon doručka (koji zaslužuje sve pohvale, kao i ostali obroci) smo se uputili prema velikoj dvorani u kojoj su učenici i mentori poslušali sugestivne kritike, savjete i pitanja državnog povjerenstva za školske listove. Također, međusobno smo razmijenili časopise s mladim Zagrepčanima, Osječanima, Dubrovčanima itd. koji su u ruke dobili našu dragu Čehuljicu, a mi smo listali njihove uratke. To su zaista profesionalni listovi, premda su većinom djeca njegovi tvorci, i vidi se koliko je pažnje uloženo u njihovu realizaciju. Uostalom, i mi smo sve to proživjeli. Istog dana gledali smo i skupne dramsko-scenske izvedbe osnovnoškolaca, a sigurna sam da nisam jedina koja misli da su ti nastupi bili nevjerojatno zanimljivi, kreativni, neki zabavni, neki pak vrlo dirljivi, jednom riječju: odlični. Isto se može reći i za samostalne recitacije koje smo imali čast pogledati.

U srijedu, 25. ožujka, našoj pustolovini opasno se približio kraj. Napustili smo hotelske sobe u koje će se sada privremeno useliti srednjoškolci iz svih krajeva Lijepe Naše koji su isto došli predstaviti svoj trud i rad. Međutim, priredba povodom zatvaranja smotre malo nas je oraspoložila. Krenuli smo kućama, svatko u svoj grad ili mjesto, žalosni jer moramo napustiti šareno kraljevstvo literarne, dramske i novinarske kreativnosti. Bili smo tužni jer je sve gotovo, ali puni doživljaja, vrijednih iskustava, sjećanja i fotografija u mobitelima. Kiša i snažno jugo su nas ispratili, a prije samo nekoliko dana dočekalo nas je proljetno sunce. To je možda i skrivena poruka: kada smo došli, sjali smo od ushićenja, a odlazeći, bili smo, što bi se reklo, pokisli.

Ne znam za ostale, ali ja ne odustajem i ne očajavam. U sebi sam pozdravila Šibenik riječima: „Doviđenja, lijepi grade! No opet ćeš me vidjeti za godinu dana, na LiDraNu 2016.! Budi siguran u to!“

Lota Festini, 8.d razred

Izašla je nova Čehuljica!

Čehuljica

list učenika Osnovne škole Šime Budinića

Naš list izlazi od 1998. godine jedanput godišnje. U njemu pišemo o svemu što se događa u školi i o izvanškolskim događanjima u kojima sudjeluju naši učenici i nastavnici. U proteklih deset godina s Čehuljicom smo obišli svijet kroz putopise naših učenika, razgovarali s mnogim poznatim osobama, pisali o brojnim ekološkim temama. O vrijednosti Čehuljice kao jednog od važnijih školskih projekata najviše govori osam diploma s državnog  Lidrana, te dvanaest diploma za samostalne novinarske radove. Svake godine u veljači s nestrpljenjem očekujemo novi broj!

Čehuljice u digitalnom obliku
cehuljica 2012-web.pdf

OBAVIJEST ZA RODITELJE

Popis udžbenika za šk. god. 2017./2018.

« Rujan 2017 »

Učite li njemački jezik?