2016-10-03 16:37:58

»SREST ĆEMO SE NA SVJETIONIKU – ZVUK TIŠINE«

Projekt „Srest ćemo se na svjetioniku – Zvuk tišine“ održao se u Piranu u Republici Sloveniji, od 19. do 23. rujna 2016. godine, u organizaciji OŠ Ćirila Kosmača Piran, a uz podršku Zavoda Republike Slovenije za međunarodnu suradnju. Projekt je međunarodnog karaktera te su u suradnju, uz OŠ Šime Budinića Zadar, uobičajeno uključene i škole iz Crne Gore, Turske, Kine i Slovenije.

Uz poticaj našeg ravnatelja, prof. Ivana Čulara, na projektu su sudjelovale učiteljica razredne nastave Jadranka Dunatov i učiteljica engleskog jezika Ana Džaja te učenice 4.d razreda naše škole, a ujedno i članice folklorne skupine „Zadarski tanac“ Nina Marasović, Luna Vidaković, Antea Budanović i Laura Pavić.

Piran je mjesto na obali Jadranskog mora od svega oko 4 i pol tisuće stanovnika i središte je istoimene općine na jugozapadu Slovenije. Povijest Pirana, njegove zemljopisne karakteristike, njegovi spomenici i ljudi postali su nam bliski odmah prvoga jutra. Toga je jutra, naime, bilo organizirano orijentacijsko pješačenje po čitavom Piranu u trajanju od gotovo tri sata! Zajedno s učenicima OŠ Ćiril Kosmača istražile smo Tartinijev trg, Prvomajski trg, Cankarjevo nabrežje, Gradsku vijećnicu, srednjovjekovne gradske zidine s ulazima u grad i mnogo drugih zanimljivosti. Posebno je zanimljiv Tartinijev trg koji je sve do 1894. godine bio luka, ali je tada zbog zdravstveno-higijenskih razloga nasuta te pretvorena u trg.

Projekt je bio osmišljen tako da u sklopu međunarodnog intertjedna uključi sve učenike i učitelje, matične i područne škole, predstavnike škola iz inozemstva i vanjske suradnike. Svi zajedno sudjelovali smo na nizu radionica povezanih zajedničkom tematikom; zvuk i tišina istraživali su se kroz likovni izričaj, glazbene improvizacije, izrađivanje glazbenih instrumenata, stvaranje glazbenih i plesnih kreacija te kroz umjetničku fotografiju. Osim navedenog, djeca su upoznata s pojmom zvučne kupke, nesebično su sudjelovala u sportskim igrama, a i posjetili smo Pomorski muzej, Multimedijalni muzej te Piranski akvarij. Posljednjeg dana boravka bio je predviđen posjet udruzi za očuvanje kulturne baštine te su tako djeca sudjelovala na radionicama restauracije starog namještaja, kaligrafskog pisanja, pletenja košara od vrbinog pruća i pletenju lovorovih vijenaca. Multimedijalni sadržaji predstavljeni od svih škola snažno su utjecali na razvoj dječje mašte te je na završnoj priredbi uslijedila izložba dječjih radova svih škola sudionika u projektu. Multinacionalni, a samim time i multikulturalni kontekst, nesebično uplete djecu u suradnju i komunikaciju na jednom od zajedničkih jezika te ih tako približi pojmu stanovnika Svijeta. Naše su djevojčice u dva navrata nastupale na piranskim trgovima te, osim što su svojom nošnjom, držanjem i izvedbom oduševile domaću i stranu publiku, uspješno su približile glazbu i tradiciju „Zadarskog tanca“ svim ostalim sudionicima.

Osim boravka u Piranu, bio je predviđen i izlet u Ljubljanu pa smo tako uz vodstvo vodiča obišli stari dio grada, popeli se na Ljubljanski dvorac, prešli mostom preko rijeke Ljubljanice, posjetili Prešernov spomenik i svjedočili njegovom pogledu prema odabranici Juliji...

Boravak u Piranu zasigurno će u pamćenju djece ostaviti dubok trag, ne samo radi mediteranske ljepote grada i njegove bogate povijesti, već i stoga što je uspješno ujedinio djecu s nekoliko strana svijeta te još jednom podsjetio na važnost suradnje i ljepotu zajedništva.


Osnovna škola Šime Budinića Zadar