2009-12-08 00:00:00

H1N1

 

H1N1
 
 
 
Objavljujemo obavijest Ministarstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
 
Hrvatski zavod za javno zdravstvo - Služba za epidemiologiju zaraznih bolesti
 
Pandemijska gripa H1N1.
 
Novi H1N1 virus gripe koji uzrokuje sadašnju pandemiju u svijetu može se uspješno širiti medu učenicima u školama. Obična sezonska gripa je bolest od koje najčešće obolijevaju djeca i učenici. S obzirom na prethodno preboljenu sezonsku gripu većina učenika ima djelomičan ili solidan imunitet, što kod nove H1N1 gripe nije slučaj. Nitko na ovu novu gripu nije imun, te se očekuje puno više oboljelih. Bolesni učenici mogu u školi  relativno brzo proširiti gripu na druge učenike i njihove obitel
 
Virus gripe bolesnik prenosi na druge osobe putem kapljica koje nastaju  prilikom kihanja i kašljanja. Najveća mogućnost zaraze je boravak u neposrednoj blizini oboljelog koji kiše i kašlje, te se putem kapljica virus može unijeti u dišni sustav osobe u bliskom kontaktu.
 
Stoga prilikom kihanja i kašljanja treba pokriti usta i nos maramicom (najbolje koristiti papirnate maramice koje će se odmah nakon upotrebe baciti u koš za smeće). Ukoliko nemate maramicu, tada valja kašljati i kihati u rukav (unutrašnjost lakta ili rame), a ne u ruke.
 
Prati ruke
S obzirom da se virus gripe može zadržati na površinama i na rukama, neophodno je često pranje ruku. Đaci i nastavnici trebaju redovito prati ruke sapunom i vodom, posebno nakon kašlja i kihanja. Posebni dezinficijensi za ruke nisu potrebni, a ako se nakon pranja koriste, poželjno je da budu na bazi alkohola. Uprava škole treba osigurati sve uvjete za pranje ruku. Ukoliko to nije učinila treba sapun i ručnik ponijeti sa sobom u školu.
 
Bolesnik s gripom treba ostati kod kuće
I radi vlastitog oporavka,  kao i zbog zaštite drugih učenika, nastavnika i poznanika, s gripom valja ostati kod kuće. U školu se učenik (ili nastavnik) može vratiti nakon što 24 sata nema temperaturu (a da pri tome nije uzimao lijekove za snižavanje tjelesne temperature). 
 
Pripreme i postupci koje provodi škola kako bi najbolje zaštitila učenike i nastavnike
Osigurati tekuću vodu, sapun i ručnike svim učenicima i nastavnicima, te omogućiti da ih kada je potrebno i koriste. Osigurati kante za smeće za papirnate maramice.
Redovito čistiti površine i predmete koja se najčešće dodiruju rukama (površine stolova, kvake,  tipkovnice zajedničkih računala, slavine i sl. Čišćenje se obavlja deterđentima i preparatima koji se i inače upotrebljavaju za čišćenje. Nije potrebno dodatno dezinficirati površine.
 
preuzeto sa : vuksc

Osnovna škola Šime Budinića Zadar