> Izviđači
OŠ Šime Budinića otvorila vrata Udruzi izviđača Zadar

Avanture malih vučića

Izviđači pomažu djeci da razviju samopouzdanje, da budu korisni članovi zajednice u kojoj žive, uče se kako biti samostalni, snalažljivi, timski igrači, ali i dobri prijatelji. Izviđači upoznaju prirodu, uče se suživotu s njom, kako je zaštiti, upoznaju biljni i životinjski svijet, te uče kako pravilno reagirati u nepredviđenim situacijama. Educiraju se za volonterstvo i potiču na brigu jedni o drugima. Upravo zbog svega ovoga u našoj školi osnovana je Udruga izviđača Zadar, a kako je sve krenulo pročitajte u nastavku.

Što rade izviđači

U razgovoru s voditeljicama ove Udruge saznali čemu se sve uče mali izviđači. Na radionicama razvijaju logičke i kreativne vještine. Sve izviđačke aktivnosti se provode kroz igru i praktični rad, prilagođene su dobnim skupinama i odvijaju se u malim grupama. Tu su, naravno, uvijek prisutni, ali nevidljivi odrasli voditelji čiji je zadatak djeci i mladima pružiti oslonac, sigurnost, motivaciju i prije svega pravi smjer. Zapravo predavanje kao metoda učenja u izviđačima je zabranjena.

Malo o povijesti izviđača

Izviđački pokret osnovao je Sir Robert Baden- Powell 1907. godine u Velikoj Britaniji. Otad su se izviđači proširili po cijelom svijetu i danas ih ima preko 50 milijuna. U Hrvatskoj je aktivno 60-ak izviđačkih udruga, koje nove članove upisuju tijekom cijele godine.

Kako je nastala naša udruga

Na ideju o osnivanju Udruge izviđača Zadar došla je učiteljica naše škole, Antonia Bajlo, koja je kao dijete bila izviđač. Za nju je taj period života bio poseban i uvijek se rado prisjeća izviđačkih dana. Jednom prilikom je upoznala učiteljicu iz OŠ Zadarski otoci, koja je također u djetinjstvu i mladosti bila izviđač. Taj susret, njihova želja i volja da omoguće  djeci da osjete čari izviđača je bio prvi korak ka osnivanju udruge. Svoju ideju i entuzijazam su podijelile kolegicama. Tražile su one koji su vedrog duha, spremni odvojiti svoje vrijeme, volontirati u korist naših malih izviđača, kako bi i njima pružili ono što njih dvije pamte za cijeli život kao posebno razdoblje života. Danas je učiteljica Antonia Bajlo predsjednica udruge, a učiteljica Irina Kozličić- Juraga iz Osnovne škole Zadarski otoci je podpredsjednica. Ideju je podržao i ravnatelj naše škole, koji je ustupio prostorije škole. Osim spomenutih učiteljica, voditelji koji su uvijek i spremni za rad, pjesmu, ples i zabavu, koji aktivno djeluju pri udruzi su: Helena Bonovil Borović, Marijana Dellavia, Ljeposava Gulan, Antonia Kapitanović, Katja Kožul , Maja Škara i Maja Vukušić. Udruga je aktivno započela s radom početkom školske godine 2016./2017. Prošle godine radila je s djecom trećih i četvrtih razreda i brojila 40-ak članova vučića, naime tako se nazivaju djeca te dobne skupine. Uz djecu naše škole uključena su i djeca drugih zadarskih osnovnih škola.

S obzirom da živimo u vremenu u kojem djeca imaju sve manje neposrednih kontakata i sve više vremena i pažnje posvećuju modernoj tehnologiji, izviđačka organizacija može puno učiniti kako bi djecu odvela u prirodu, pružila im druženje s vršnjacima, te ih naučila o važnosti međusobnog pomaganja, uvažavanja, poštenja, rada.... Izviđačka organizacija je mjesto gdje se djeca mogu izgrađivati i kao društvena bića, mogu puno novog i dobrog naučiti te steći prijatelje za čitav život.

Čestitamo prošlogodišnjim vučićima na uspješnoj godini iza nas i s veseljem iščekujemo novu ekipu….auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Evo kako je to izgledalo smiley.