Kako je Dan jabuka u 1. b povezao dva projekta

Autor: Nina Dokoza, 25. 10. 2023.

Kraljica voća, kako i dolikuje, zaslužuje da se za nju izdvoji vrijeme. Upravo su zato učenici 1. b razreda zajedno sa svojom učiteljicom Ninom Dokoza obilježili Dan jabuka unutar kojeg su povezali projekte Čitam, pišem, slušam, pripovijedam…te  Mislim zdravo, hranim se zdravo.

Sve je započelo iznošenjem učeničkih asocijacija na pojam zvijezda, a jedna se mala zvijezda tom prilikom našla i na panou. Nizale su se tako asocijacije poput igra, sjaj, svjetlost, nebo… Nakon toga je uslijedila priča o dječaku koji je dobio zadatak pronaći malu, crvenu, okruglu kuću bez prozora i vrata u kojoj se skriva zvijezda. Priča se pozorno slušala, a njen kraj donio je i odgovor jer kućica (jabuka) je pronađena, a zvijezda otkrivena kada je jabuka poprijeko prerezana. Kako je svaka jabuka u početku bila mala sjemenka, uslijedila je vođena fantazija kojom se nastojalo objasniti životni ciklus biljke. Prateći priču pokretom, učenici su od male sjemenke izrasli u veliko razgranato stablo jabuke. Nakon ove se aktivnosti pohrlilo do košare s jabukama koja se začas ispraznila kako bi se uživalo u slatkim i sočnim plodovima. Tada je došao red da se gole grane stabla na panou okite plodovima. Učenici su pokazali svoju vještinu savijanja papira te su se na granama ubrzo pojavili crveni plodovi origami jabuka. A da se s jabukama štošta može, dokazali su kada je došao red na smoothie s malinama, jabukama, jogurtom i zobenim pahuljicama. Ovaj je udruženi radni tim zaključio da je smoothie itekako fin. Što reći, nego da se nazdravljalo i tražila čašica više. O tome kako nam je bilo saznat ćete ako zavirite u foto-galeriju.

« Travanj 2024 »